Trappista sajt
A trappista sajt talán a legnépszerűbb sajt Magyarországon. Sokan tipikus magyar sajtnak hiszik, ám eredetileg Francia sajtról van szó, melyet a Notre Dame de Port du Salut kolostorban élő trappista szerzetesek készítették először, receptjét sokáig titokban tartották. A szerzetesek a monostori szigorú szerzetesi élet követelményeként húst sohasem ettek és kötelező volt dolgozniuk. A sajtgyártás ennek a termelő munkának egy hasznos végeredménye lett. Magyarországra a Bosznia-hercegovinai város, Banja Luka Mária csillaga trappista kolostorából került a 19. században.
Jellemzői
A trappista sajt a félkemény sajtok közé tartozik. Tehéntejből készítik, tejsavbaktérium-tenyészettel, oltóenzimmel és kalcium-klorid, kálium- vagy nátrium-nitrát hozzáadásával. A zsíros trappista szárazanyag-tartalmának legalább 56 százaléknak kell lennie. Az eredeti francia trappistát nem pasztörizálták, nyers tejből készült. Érési ideje körülbelül 2 hónap, ezalatt kérget is kap. Íze enyhén sós, savanykás, és 3-4 mm-es érlelési lukak találhatóak benne. Jól vágható, reszelhető, szájban omló sajtféle.
A ma forgalmazott trappista sajt szinte csak nevében trappista, nagyban eltér az eredetitől. Más a formája, nincs kérge, illetve más kezelést is kap, mint eredeti változata. A szerzetesek natúr kéregben, szabad levegőn érlelték-érlelik hónapokig, a sajtüzemeknek viszont nincs idejük erre, így akár pár hét alatt a boltokba juthat a termék.
Mihez használtuk?
A trappista sajtot számtalan ételhez használják Magyarországon. Hideg-, és meleg ételekhez is használható, sütni és rántani is lehet. Mind alapanyagként, mind önmagában, vagy szendvicsek részeként kedvelt sajtféle, melyet jellegtelen íze miatt a gyerekek is szívesen fogyasztanak.
Egyik kedvencünk a rakott krumpli… a receptet itt találod! Amennyiben tetszett, készítsd el Sajtos rántott hús receptünket is!
Kipróbáltad? Hozzászólnál?
Oszd meg velünk véleményed, vagy saját recepted Facebook oldalunkon!